Coraz częściej sięgamy po inspiracje z minionych epok. Wiele stylów przeżywało już swój współczesny renesans. Aktualnie da się zauważyć wielki powrót XVI-wiecznej klasyki. Na salony wprowadza się styl Tudorów. Porównując go z bogatym stylem Elżbietańskim, po którym następował - uznalibyśmy, że jest dość skromny. Jednak jest daleki od bycia ascetycznym. Wyróżnia go oryginalna ornamentyka np. liść czy też róża Tudorów. Typowymi elementami świeckiej architektury tego stylu są wielkie okna i dekoracyjne kominy. Wnętrza pokryte ciemną boazerią i monumentalne meble.
Łączenie elementów klasycznych i nowoczesnych trendów doprowadziło do utworzenia sporej ilości odmian średniowiecznego stylu Tudorów. Obecne aranżacje nie tyle stanowią czyste nawiązanie do Tudorów co są bardziej odtworzeniem głównych cech charakterystycznych stylu. Częściej będzie to wspomnienie drugiej świetności tego nurtu, który przypadł na połowę XIX stulecia w Anglii. Wnętrze stylu Tudorów jest komfortowe i okazałe. Zyskuje też dużo ciepła dzięki boazerii oraz dywanom i gobelinom.
Nawet jeśli nasze wnętrza mamy urządzone w dość neutralny sposób, a chcielibyśmy wprowadzić elementy tego stylu, z łatwością możemy to zrobić poprzez odpowiedni dobór dywanów. Stanowiły one ważny element praktyczny i dekoracyjny wnętrza. Obecnie można znaleźć wiele odpowiedników dla tego stylu. Poniżej przedstawimy kilka propozycji, które mogą zainspirować.
Podłogi były zazwyczaj pokryte dębowymi deskami, cegłami lub kamieniem. Spełniały zatem podwójną funkcję. Były dekorem wprowadzającym ciepło i przyjazny klimat oraz bogate zdobienie. Z drugiej zaś strony stanowiły izolację od zimnych podług. U Tudorów królowały dywany wełniane. Jednak, żeby dywany mogły nawiązywać do epok,i potrzebne jest również dobranie odpowiedniego wzornictwa.
W stylu Tudorów można zauważyć wpływy typowe dla renesansu jak i późnego średniowiecza. Popularnym wówczas motywem były sceny nawiązujące do polowań. W naszym sklepie, w zakładce dywany wełniane, znajdą Państwo mnóstwo propozycji tej kategorii.