Dywan do kuchni musi być przede wszystkim łatwy w czyszczeniu. Dobrze, jeśli uda nam się wybrać model plamoodporny. Tak samo jest w wypadku dywanu w jadalni, w której, tak samo jak w kuchni, może być narażony na zabrudzenia częściej niż w innych pomieszczeniach.
Dzisiejsze kuchnie są zazwyczaj otwarte na salon. Pomiędzy kuchnią, a salonem wydziela się też przestrzeń na jadalnię. Ponieważ strefy te nie są oddzielone od siebie żadnymi ściankami, zaznaczenie ich odrębności dywanami wydaje się wręcz niezbędne. Właśnie dlatego coraz częściej kupujemy dywany. Ale skąd wiedzieć, czy dany dywan będzie praktyczny w kuchni lub jadalni?
Czym się kierować wybierając dywan?
W miejscu, gdzie przyrządzamy posiłki i tam, gdzie jemy nie unikniemy całkowicie zabrudzeń. To normalne, że czasem coś kapnie na dywan lub się na niego rozkruszy. W związku z tym będzie trzeba go czasem wyczyścić. Dlatego do kuchni najbardziej będą nadawać się dywany ze sztucznych włókien, które są bardziej odporne na zabrudzenia. Często wystarczy na świeżo, przetrzeć je mokrą ściereczką i w ten sposób pozbyć się plamy. Przy mocniejszych zabrudzeniach użyjemy środka do czyszczenia dywanu.
W kuchni i jadalni sprawdzą się także dywany płasko tkane. To rodzaj dywanu, który nie posiada runa, pęczków ani pętelek. Jest twardszy niż dywany z runem, ale za to nie wnika w niego brud. Śmieci łatwo zebrać odkurzaczem lub nawet zmiotką. W takim dywanie nie zaplątają się włosy, ani nie wetrą się w niego okruchy spadające ze stołu. Jest przy tym bardzo trwały i odporny na zgniecenia. Można powiedzieć, że to najbardziej praktyczny wybór spośród dywanów nadających się do kuchni. Oto zdjęcia niektórych modeli:
Wybierając dywan do jadalni, powinniśmy pamiętać o jeszcze jednej, ważnej zasadzie. Otóż dywan, na którym będzie stał stół wraz z krzesłami, powinien mieć kształt i proporcje blatu, przy czym jednocześnie być od niego szerszy z każdej strony, o około 100 cm. Dzięki temu krzesła nie będą w trakcie przesuwania stać częściowo na dywanie i na podłodze. Na zbyt małym dywanie ciężko ustawić krzesło w trakcie posiłku tak, by nie spadało z niego.