Vincent van Gogh był wielkim wielbicielem żółci. W 1888 roku, przebywając na południu Francji, pisał do swojej siostry o pięknej, ciepłej, bezwietrznej pogodzie. Słońce, światło, wszystko miało skojarzenie z żółtym. Jak to napisał - "Jak piękny jest żółty! "
Z pewnością słońce sprawia, że wszyscy czujemy się lepiej. Nic nie stanowi konkurencji dla ciepłej żółci w śródziemnomorskiej aranżacji z terakotowymi kafelkami i drewnem. Żółty o słonecznym, delikatnym odcieniu świetnie sprawdza się jako akcent do wiodącego turkusa. Wprowadzenie dywanu do takiej przestrzeni, znacznie podniesie komfort użytkowania.
Dywan SUPREME Lalee 800 yellow wełna
Mocne akcenty słonecznej żółci mogą wykreować przyjazną, ciepłą atmosferę wnętrza. Z drugiej strony może być to być kolor kojarzony z mniej pozytywnymi uczuciami. Bez względu na konotacje z kolorem, bezsprzecznie przyciąga on uwagę i wzrok. W niedoświetlonych korytarzach - wskazuje drogę. W sypialni, podnosi nastrój. Ale ostrożnie! Nie odpowiednio dozowany może męczyć czy drażnić. Poniżej kilka porad eksperckich w temacie żółci poprawiającej samopoczucie w dom.
W Chinach od lat żółty, zaraz obok czerwonego to kluczowy kolor. Reprezentuje szczęście, chwałę, mądrość - był noszony przez starożytnych cesarzy. W tamtej kulturze uważany jest za kolor męski w odróżnieniu od czerni i bieli będących barwami żeńskimi. Kultura azjatycka inspiruje w ten sposób designerów dążących do równowagi kolorystycznej w przestrzeni. Może stanowić to kolejne propozycję łączenia barw w aranżacji, przy czym najbardziej intensywny kolor może występować w mniejszym natężeniu i być wprowadzony przez akcesoria.
Dywan Dywilan Polonia KALAR koniak wełna
Pomimo wszystkich zalet, eksperci w Color Matters twierdzą, że żółty jest najbardziej męczącym kolorem. Według badań jest to wynikiem nadmiernej stymulacji wzroku poprzez sporą ilość światła jaką odbija ten kolor. Zachęta brzmi, by używać go z umiarem, szczególnie w pomieszczeniach, których przeznaczeniem jest relaks. Według badań przeprowadzonych w latach 80., wśród osób wystawionych na oddziaływanie żółtego światła zanotowano wzrost ciśnienia krwi, tętna i przyśpieszony oddech.
Jeśli kochasz jaskrawe cytrynowe żółcie, dobrym pomysłem może się okazać zarezerwowanie ich dla niewielkich pomieszczeń, gdzie na co dzień nie spędza się wiele czasu. Kolejnym rozwiązaniem jest ożywienie aranżacji żółtym dywanem. Pasuje praktycznie wszędzie i łatwo go wymienić gdy przyjdzie czas na zmiany.