Jeśli jesteś pasjonatem projektowania i wystroju wnętrz lub miłośnikiem dywanów, na pewno zauważyłeś, jak szybko ewoluują gusta i style. Co roku, a nawet co sezon, pojawia się nowy trend, który który niesie ze sobą określone zestawienie materiałów, linii, palet, faktur i oświetlenia. Temat trendów już wielokrotnie przewijał się na naszym blogu. Wspólnie przyglądaliśmy się najnowszym i najpiękniejszym z nich, od eklektycznego boho po rustykalne wnętrza.
Nie da się nie zauważyć, że pomimo swojej oryginalności i świeżości, każdy nowy trend wnętrzarski zawiera mniej lub bardziej wyraźne sygnatury poprzednich trendów, będących zwłaszcza odwołaniem do XX wieku, który był niezwykle bogatym, różnorodnym, produktywnym i wpływowym okresem w historia projektowania.
Rzućmy okiem na minione dekady i przypomnijmy sobie największe trendy wnętrzarskie w historii, które wciąż mają wpływ na aktualną estetykę i często znajdują swoje odbicie we wzornictwie dywanów. Gotowi na wspólną podróż po najbardziej niesamowitych i oryginalnych wnętrzach XX wieku?
Lata 1890 - 1910. Art Nouveau, kwiatowe wzory i eleganckie linie
Ta dopracowana i piękna estetyka rozkwitła w latach 1890-1910 w całej Europie i USA. W zależności od miejsca przybierała inną nazwę: Liberty w Anglii, Secesja Wiedeńska w Austrii, Modernizm w Hiszpanii, Stile Floreale we Włoszech, Tiffany w USA. Przeniknęła trendy na wskroś podkreślając swoją dominację w architekturze, meblach, biżuterii, tekstyliach, projektowaniu szkła i grafice.Odrzucając proste i wyraźne wzory geometryczne, secesja objęła długie, kręte i organiczne linie; jego charakterystyczne wzory i ozdoby przybierały zwykle formę łodyg i pąków kwiatowych, wąsów winorośli, sylwetek kobiecych, skrzydeł owadów i innych delikatnych i wijących się elementów natury. Nie zabrakło również mozaik, witraży i motywów japońskich.
Nieśmiertelność stylu wciąż jest widoczna we współczesnych dekorach i dywanach. Twórcy wzornictwa inspirują się ponadczasowością piękna Art Nouveau
Lata 20. Art Deco – odważne kolory i wyszukane zdobnictwo
Wraz z wybuchem I wojny światowej nastała nowa epoka. Po mrocznych latach największego do tamtej pory konfliktu, ludzie pragnęli uciec od smutnej i traumatycznej rzeczywistości i na nowo móc cieszyć się życiem. Ten sposób myślenia dał początek bogatemu i efektownemu Art Deco. „Nazwa pochodzi od „Exposition Internationale des Arts Décoratifs et Industriels Modernes” w Paryżu 1925. We wzornictwie przemysłowym i architekturze wnętrz Art Déco łączyła tendencje funkcjonalistyczne z geometryczną stylizacją. W malarstwie korzystała z doświadczeń kubizmu.” (źródło: Encyklopedia PWN)Podkreślając nowoczesność i industrializm, styl ten odważne kontrastuje kolory stali nierdzewnej, chromu, szkła, lakieru, drewna, skóry, hebanu, jadeitu i marmuru.
Większość mebli była symetryczna i opływowa, często bogato zdobiona. Panowała moda na błyszczące powierzchnie i piękne kobiece postacie ujęte w ruchu najczęściej podczas tańca lub uprawiania sportu. Wyraźnie widoczne są również wpływy elementów starożytnego Egiptu, mogło się to nałożyć z niezwykłym odkryciem archeologicznym, którego dokonano w 1922 roku. Wykopaliska natknęły się na grobowce Tutenchamona.
Przykłady echa świetności we współczesnych wnętrzach - dywany art deco.
Lata 30. Bauhaus – czyli formy podążające za funkcją
Bauhaus to niezwykle wpływowa niemiecka szkoła sztuki i architektury. Termin pochodzi od odwrócenia niemieckiego słowa Hausbau – budowa domu. Ośrodek szkoleniowy postawił sobie za cel, wykształcić pokolenie wszechstronnych artystów-rzemieślników, którzy połączą umiejętności i wiedzę z różnych dziedzin aby wspólnie wziąć aktywny udział w odbudowie powojennego świata.Skupiła się na zredukowaniu projektów do ich najbardziej podstawowych elementów, aby uzyskać czysty, minimalistyczne przestrzenie i opływowe formy bez zbędnych ozdób.
Trend hołdował zasadzie, że każdy przedmiot powinien posiadać uprzywilejowaną funkcję, a nie jedynie formę. Bauhaus uczynił projektowanie bardziej demokratycznym i dostępnym dla wszystkich, wprowadzając elementy, które wciąż są niewiarygodnie aktualne, takie jak salony na otwartym planie i zabudowane kuchnie, składane krzesła i płaskie meble.
Prosta kolorystyka i podstawowe materiały, takie jak beton, stal i szkło, również były znakiem rozpoznawczym tego stylu. Czy rozglądając się po aktualnych trendach nie zauważamy powielania założeń tego stylu?
Lata 40. Streamline Moderne – smukłe i aerodynamiczne formy
Era transportu na dużą skalę i wielkich maszyn przemysłowych, statków i liniowców przemarzających oceany miała wpływ na ukształtowanie się stylu Streamline Moderne i to właśnie one stanowiły pierwowzór dla architektury tego trendu. Popularnością cieszył się zwłaszcza w Stanach Zjednoczonych. Geometria stylu bazowała na łukach, zaokrągleniach i braku wyraźnych granic między poszczególnymi elementami konstrukcji. Powierzchnie były gładkie i wypolerowane, pełne krzywizn, czystych i mocnych linii.
W architekturze tego stylu powszechne były beton, stal i szkło, podczas gdy w domu każdy z mebli był w charakterystycznym opływowym kształcie. Nieliczne ozdoby był zwykle wykonany z nowoczesnych metali, skóry lub drewna. Wnętrza stawiały na jasną kolorystykę, często w odcieniach bieli ale też odcieniach nude. Charakterystyczne były dla nich przeszklenia, które miały dobrze doświetlić przestrzeń.
Lata 50. Mid century modern
Gdy po II wojnie światowej powróciła produkcja, w następstwie dużego postępu technologicznego projektanci nadal stawiali funkcjonalność ponad estetykę przedmiotów i urządzeń, których przeznaczenie było ważniejsze niż wygląd. Tak rozwinął się funkcjonalny i ergonomiczny modernizm. Mimo wszystko kuchnia, kluczowa dla życia domowego, stawała się coraz bardziej przyjazna dla użytkownika, ale też bardzie wyposażona w ówczesną technologię. Najczęściej stosowanymi materiałami były stalowe rurki, linoleum, szkło i beton. Czym byłby mid centry modern bez kolorystyki lat 50 i 60. Chętnie wówczas sięgano po pastelowe, jasne odcienie takie jak beże, przełamane biele, różne odcienie szarości. Ale nie mogłoby również zabraknąć mięty, przygaszonej zieleni lub błękitów.Lata 60. Trend inspirowany kosmosem
Pierwsze podróże kosmiczne i loty w ogromnym stopniu wpłynęły na projekt tej dekady. Materiały i kształty, wszystko nawiązywało do nadziei pokładanych w technologi, która miała prowadzić ku innowacyjnej przyszłości. Plastik był wszędzie i stał się znakiem rozpoznawczym tego stylu.Charakterystyczne dla stylu fantazyjne formy nadawano zarówno meblom, jak i dekorom. Lekkie, aerodynamiczne kształty były następstwem fascynacji technologią kosmiczną.Stawiano na wygodę - miękkie tkaniny i ergonomiczne projekty. W łaski wkradła się wielofunkcyjność a hitem tej dekady były meblościanki. Pojawiły się też wtedy meble modułowe.Niektóre inne cechy typowego domu w latach 60. obejmowały jasne kolory, teksturowane dywany, otwarte półki i elementy drewniane inspirowane stylem skandynawskim.
Lata 70. „Technicolor” kontra dekada hipisów
Aby opisać charakterystykę tego okresu, należałoby połączyć eleganckie lata 50. z odrobiną modernizmu lat 60. wraz z futuryzmem i psychodelią. Voilà mamy lata 70.! Okres wcześniej często uważany za tandetny, a dziś postrzegany przez architektów i projektantów wnętrz za wpływową dekadę, do której coraz częściej powracają.Radosne kolory, wzory, makramy i dziwaczne dywany shaggy były wyraźną cechą tego stylu. Popularne rozwiązania we wnętrzach obejmowały również: boazerie, kamienne kominki czy wiklinowe zestawy wypoczynkowe. Dodaj nieco hipisowskich dekorów i styl lat siedemdziesiątych jest gotowy! Poprzez silne skojarzenia przez wiele lat nie nawiązywano do tego stylu odchodząc od niego jak najbardziej się dało. Niemniej ostatnio można zauważyć powrót dywanów shaggy w łaski konsumentów.
Lata 80. Więcej znaczy więcej!
Projektowanie wnętrz w latach 80. zapoczątkowało ruchy postmodernistyczne. Dorobek poprzedniej dekady, odważne kolory, akcenty kwiatowe, kontrastujące ze sobą wzory, przewymiarowana skala i przesadna dekoracja. Każde otoczenie w domu było wyraziste, zabawne i fajne.Jednym z najbardziej wpływowych trendów tej dekady jest z pewnością styl Memphis, trend bardzo aktualny także obecnie! To jeden z najbardziej rozpoznawalnych stylów projektowania. Znany z używania jasnych neonowych, ale też podstawowych i pastelowych kolorów, geometrycznych kształtów i odważnych, powtarzalnych wzorów. Czy to kochasz, czy tego nie cierpisz, nie możesz zaprzeczyć temu, że wraca do mody wśród wpływowych smakoszy i ma przełożenie na dzisiejsze projektowanie wnętrz.
Memphis Group została założona przez projektant Ettore Sottsass, który zrzeszył w niej jeszcze 22 innymi projektantów i architektów. Inspiracją dla nazwy była ponoć piosenka Boba Dylana zatytułowana „Stuck Inside of Mobile with the Memphis Blues Again”, która była wielokrotnie odtwarzana podczas ich pierwszego spotkania stowarzyszenia.
Po inauguracyjnym spotkaniu grupa Memphis przystąpiła do tworzenia mebli, tkanin, wzorów, ceramiki i innych produktów w wyraźnie postmodernistycznym stylu, łączącym cechy stylistyczne kiczu lat 50., Art Deco i Pop Artu.
Lata 90. Dekada przejściowa
Lata 90. były okresem przejściowym, trochę chaotycznym. Łączyły się w nim ekscesy i nieustraszone kolory lat 80-tych, równocześnie torując drogę dla minimalizmu i świeżości nowego tysiąclecia. Co charakteryzowało design tej dekady? Drewniane szafki kuchenne, łóżka z baldachimem, kałuże zasłon, neony, drewniane belki i wzornictwo.Jednak pod koniec tej niezapomnianej dekady pojawiły się nowe trendy – takie jak Shabby Chic czy inspiracje Zen – podczas gdy wiele innych było już w przygotowaniu i czekało na swój moment!