Czy masz jakiś ulubieńców i chcesz znaleźć pomiędzy nimi kompromis, by jednocześnie stworzyć wygodny i estetyczny projekt? A może poszukujesz świeżego spojrzenia na aranżacje wnętrz i zastanawiasz się jak wkomponować w nią dekoracje i dywan?
Świadomość najbardziej aktualnych trendów jest sposobem na znalezienie nowych pomysłów i inspiracji do projektów, ale nie wystarczy by stworzyć udaną aranżację. Podążanie za trendami poszerzy obszary naszej dotychczasowej pracy, jednak tworzenie domowego wnętrza polega na przełożeniu preferencji i potrzeb domowników na piękne i funkcjonalne wnętrze. Trendy mogą być dodatkowym atutem projektu, ale nie powinny stanowić punktu wyjścia dla całego procesu projektowania.
New Mediterranean czyli nowy styl śródziemnomorski
Prognozy trendów są zgodne co do tego, że nadszedł czas na zmiany. Dla samych wnętrz znaczy to mniej więcej tyle, że coraz mniej będą się chłodzić pastelami i przejdą spod dominacji skandynawskiego designu wprost w strefę śródziemnomorskich, ciepłych i południowych inspiracji.
Nowoczesny styl New Mediterranean łączy w sobie to, co najlepsze z obu światów – z tego co na zewnątrz i wewnątrz domu. W aranżacji dominuje ciepło i duża ilość naturalnego światła, oprócz tego naturalne materiały i tkaniny, z wykorzystaniem terakoty, ceramiki i płytek. Dywany dopełniają projektów pomieszczeń wewnątrz domu, jak również są atutem tarasów i popularnych na południu patio. Zarówno materiał jak i kolorystyka nie odbiega od głównych założeń stylu, ale znakomicie je dopełnia. Dlaczego ‘New’ Mediterranean? Aby podkreślić jego nowoczesny charakter i odróżnić go od tradycyjnego stylu śródziemnomorskiego, który jakby nie było jest podstawą i inspiracją dla tego trendu.
Nowoczesne toskańskie trendy
Toskańska architektura to klasyczny wystrój wnętrz nawiązujący do starej matki Europy. Toskański projekt architektoniczny, wywodzący się z Toskanii we Włoszech, jest rustykalnym stylem, który czerpie z tradycji malowniczej włoskiej willi i pięknej scenerii.Daje się zauważyć, że coraz więcej projektantów wnętrz odchodzi od tradycyjnego toskańskiego wzornictwa i zamiast tego znajduje sposoby na wkomponowanie współczesnych elementów wystroju wnętrz do tego klasycznego stylu. Ponieważ projekt architektoniczny w stylu toskańskim, nie opiera się na jednym elemencie projektu, możesz wykorzystać niektóre z jego najlepszych funkcji, aby odświeżyć swój dom.
Jeśli nie do końca przepadasz za minimalistycznymi wnętrzami, z pewnością zakochasz się w tej nowej estetyce, która elegancko łączy klasyczne toskańskie elementy architektoniczne z nowoczesnymi akcentami.
W nowoczesnym toskańskim domu typowy włoski rustykalny nastrój pozostaje centralnym punktem projektu, ale na nim nie poprzestaje. Jest zintegrowany – lub elegancko zastąpiony – kilkoma nowoczesnymi udogodnieniami.
Jak to zrobić w praktyce? Wprowadź współczesne, metalowe akcenty dzięki czemu zrównoważysz ciepłe tony rustykalnego stylu. Aby zapewnić więcej światła i rozjaśnić pomieszczenia, możesz się posłużyć kolorem i za pomocą obrazów, fotografii plakatów czy nawet mebli jako nośników barw, przemycić jasne kolory. Ładnie to skontrastuje z ciemniejszym wnętrzem. Sporą płaszczyzną z którą też możesz pracować na poziomie koloru jak i faktury jest dywan. Wełna, juta, bawełna czy jedwab będą się kochać z tym wystrojem ponieważ w tym stylu dominują naturalne materiały.
Styl mieści się zarówno w pojęciu klasycznym jak i współczesnym. Łącząc elementy ciepłe i chłodne, możesz stworzyć luksusową, elegancką, idealnie zrównoważoną przestrzeń. Sztukaterie, kamień i cegła z terakoty to podstawowe elementy w toskańskim wystroju zaliczane do grupy klasycznych. Przez współczesne, chłodniejsze wykończenie rozumiemy jasne kolory widoczne w elementach wyposażenia i dekoracjach.
Ciepłe beże, nawet te w najjaśniejszych odcieniach, będą nawiązaniem do historii i architektury tamtych rejonów, kojarzone z chłodnymi murami antycznych budowli. Możemy się też pokusić o wyrazistsze kolory z elementami ochry, przełamanymi odcieniami pomarańczu i czerwieni. Im bardziej współczesne wykończenie tym mniej ciepłych dodatków.
Nowe minimalistyczne trendy
Aktualna odsłona stylu minimalistycznego, różni się od tego co sobą wyrażał jeszcze parę lat temu, mianowicie - czystą perfekcję.Sposób, w jaki minimalizm jako trend ewoluuje, idzie w parze z najnowszymi dużymi zmianami, których doświadczamy. Mówiliśmy już o „nowym dobrym samopoczuciu” jako jednym z głównych trendów projektowych w trakcie pandemii, a także o przyszłych zmianach wystroju wnętrz po fali Covida. Kryzys, w którym żyjemy, nieuchronnie odcina to, co zbędne, pozbawione sensu, by nadać jeszcze silniejszego wybrzmienia, pojęciu „mniej znaczy więcej”.
Współczesny minimalizm nie polega na wyidealizowanym braku przedmiotów, ale na wybieraniu rzeczy mających znaczenie, które są dla nas ważne i które mogą poprawić nasze samopoczucie fizyczne i psychiczne. Dywan będzie znajdował się w tej grupie ‘pomiędzy’. Już nie sam styl narzuca co ma być, a co lepiej pominąć. W grę wchodzą osobiste preferencje i indywidualna filozofia użytkownika. Dla niektórych to pierwsza rzecz, której należałoby się pozbyć, pozostali natomiast, nie wyobrażają sobie projektu bez ukochanego dywanu i wszystko zbudują wokół niego.
Estetyka Wabi-Sabi
Wabi-Sabi to koncepcja wywodząca się z potrzeby prostoty i autentyczności. Filozofia japońska umożliwia ucieczkę od obecnej obsesji na punkcie perfekcjonizmu, zamiast tego ubiera niedoskonałość codzienności w bardziej znaczący sposób.To znacznie więcej niż trend na piękne wnętrza. Bliżej temu do estetyki głęboko zakorzenionej w japońskiej historii, która jest nie do końca możliwa do odtworzenia w naszej kulturze. W każdym razie istnieje kilka istotnych cech, które mogą stanowić inspirację dla naszych projektów.
Z założenia brak w tym stylu sztucznych kolorów. Przyczyny doszukujemy się w przeszłości, kiedy to ściany japońskich domów były wykonane z ziemi i błota – stąd też ta referencyjna paleta kolorów. Harmonijna równowaga brązów, szarości, beżu z domieszką naturalnej zieleni, tworzy paletę przestrzeni inspirowanej Wabi-Sabi. Kolorystyka w dużej mierze odpowiada za stworzenie spokojnego i harmonijnego wnętrza, w którym naturalne światło i gra stonowanych kolorów budują w nas wrażenie, że jesteśmy otańczeni luksusowym i komfortowym wnętrzem.
Tuż obok kolorystyki kluczem do tej stylizacji wnętrz jest zestawienie z nimi naturalnych materiałów i niebarwionych tkanin – takich jak juta, len, bawełna czy drewno. Niewiele elementów będzie się składać na starannie dobraną dekorację. Założenia stylu dopuszczają elementy rzemieślnicze i ręcznie robione, w tym dywany z naturalnych włókien, tekstylia i ceramikę. Każdy dekor, który zdecydujesz się użyć powinien być kluczowym, starannie dobranym elementem z głębszym przekazem.