Od wybiegów mody po iPhone'y – coroczne ogłoszenie wpływa na branże i nadaje kierunku inspiracjom w dziedzinach wymagających łączenia kolorów. Od mediów społecznościowych po wnętrza domów.
Na początku grudnia 2020 roku kiedy Pantone Instytut ogłosił wszem i wobec kolory roku 2021, świat projektantów ożywił się. Wybrańcami okazały się: szarość – Ultimate Grey w połączeniu z żywą żółcią – Illuminating, jako kolor roku 2021.
Znaczenie kolorystyczne
Jakie przesłanie kryje się za tym wyborem? Otóż zestawienie trwałej, stabilnej i odprężającej szarości Ultimate Grey z żywym odcieniem żółtego – Illuminating, wyraża przesłanie pozytywnego działania i hartu ducha po burzliwym roku 2020.Wspólnie odkryjmy, jak najlepiej wykorzystać nowe zestawienie kolorystyczne Pantone, aby stworzyć idealne wnętrze, inspirowane trendami na bieżący rok.
Szary i żółty jako zestawienie kolorów zawierają w sobie przesłanie o sile i nadziei, które jest zarówno trwałe, jak i podnoszące na duchu.
Ultimate Grey to kolor kojący i sprzyjający rekonwalescencji, który zapewnia i zachęca do opanowania i stabilności. Kojarzony z siłą, historią, a także z solidnymi elementami świata przyrody - ze skałami. Ale z drugiej strony szarość zachmurzonego nieba, cement na chodnikach, wygodna pościel, koce lub przyciemnione ekrany – ten kolor przywołuje nasze zbiorowe doświadczenia z ostatniego roku.
To przygnębiające podsumowanie: podczas tylu miesięcy kwarantanny z pewnością dotarliśmy do momentu w którym umiemy określić „ostateczną szarość”, może to nawet coś z pogranicza stanu umysłu. Szarość oznacza dwuznaczność i niezdecydowanie. Ani czarny, ani biały, nie wskazuje na zakończenie, tylko kontynuację nieokreślonego okresu. Szary to również kolor kontemplacji; sprawia, że zauważamy rzeczy, na które wcześniej nie zwracaliśmy uwagi, wyróżniające się pośród nudy.
Żółty to kolor optymizmu: jasny i słoneczny, zawiera w sobie głębokie pozytywne przesłanie, którego wszyscy potrzebujemy w tej szczególnej chwili. Rozpatrując to zestawienie ze strategicznie innej perspektywy, handlowa atrakcyjność koloru żółtego konfrontuje się z nieprzejednaną, przeciętną szarością. To może zadziałać.
Szarość i żółć we wnętrzach i designie to ciekawe i intensywne zestawienie kolorystyczne, ale jednocześnie dość konwencjonalne, gdyż słoneczna żółć jest idealnym uzupełnieniem, spokojnej szarości.
W rzeczywistości wiele osób kupowało farby i robiło remonty podczas kwarantanny, zamieniając kolory ścian, czy wprowadzając dodatki wykończeniowe aby stymulować się bardziej pozytywną kolorystyką otoczenia i złagodzić nudę. Nastąpił zauważalny spadek popularności ciemnoszarego na rzecz bardziej organicznych kolorów, takich jak jasny błękit i zieleń. Być może miało to związek z chęcią wprowadzenia natury do wnętrz. Mimo wszystko szary może zapewnić swoisty rodzaj relaksu, oferując neutralną zarówno emocjonalnie, jak i fizycznie przestrzeń. Żółty w tym wszystkim pełni rolę akcentu.
Manewrowanie kolorem i dekorem
W ciągu ostatniej dekady wybory Pantone były zwykle odważne . Kolory nasycone, w jasnych odcieniach, takimi jak Living Coral (2019), Ultraviolet (2018) i Radiant Orchid (2014).
Poprzednie lata jak i nasze oczekiwania mocno się różniły od obecnych. Wcześniejsze propozycje miały postać energetycznych, inspirujących i zaskakujących kolorów. Szarość pozostaje daleko z tyłu od wcześniejszych założeń, jednak jest to bardzo zwinne i przemyślane posunięcie. Nie można udawać, że problemu nie ma. Dzięki takiemu rozwiązaniu Instytut mógł ogłosić dodatkowy, mocny kolor, bez budzenia kontrowersji.
Projektanci sugerują aby skupić się na mocniejszym detalu wprowadzając Illuminating yellow jako kolor akcentujący. Będzie szczególnie pożądany w takich detalach wykończenia wnętrz jak dywany, narzuty lub poduszki w towarzystwie szarej sofy i nieco jaśniejszych tonów ścian. Pozwoli to na zaintonowanie radości w projekcie, unikając niewygodnego być może na dłuższą metę – zobowiązania.
Podobnie jak w mediach społecznościowych, trendy w projektowaniu wnętrz mogą się szybko zmieniać. Inwestycja w kolor na dużych powierzchniach może być, na dłuższą metę, przytłaczająca. Nie chodzi jedynie o wspomniane trendy. Tak naprawdę każdy kolor o tak bogatej tonacji, jak tegoroczne propozycje, byłby zbyt trudne lub może nawet ciężkie do udźwignięcia, aby myśleć o wypełnieniu nimi całego pomieszczenia.
Obie propozycje świetnie sprawdzą się jako akcenty kolorystyczne. Szarość wniosłaby bardzo wyrafinowaną, uspokajającą paletę. Natomiast żółty, nadałby wnętrzu dynamiki a jego skromniejszy udział w projekcie wpłynąłby stabilizująco na całość. Jego rola wiązałaby się bardziej z naniesieniem kilku, niezobowiązujących poprawek. Bo w przemyślanych aranżacjach nie tylko chodzi o to co zrobimy, ale również o to czego nie zrobimy.
Jaki jest schemat postepowania z odwaznymi kolorami?
Zamiast podejścia – ‘zanurzymy się po sufit w kolorze’, lepiej stopniowo budować dynamikę. Nie tylko samą barwą ale również ale też teksturą i materiałem. Coraz bardziej promowane jest tworzenie warstw w aranżacjach, szczególnie takich, które później mają być fotografowane i wrzucane do mediów społecznościowych lub po prostu są wykorzystywane do konferencji i pracy zdalnej. Szarość też może być kolorem akcentującym. Jego pojawienie się w pomieszczeniu poprzez dywan, ceramikę artystyczną czy fotel zmierza do nadania całości wyjątkowego wykończenia.
Ultimate Grey może być również użyty do nadania dodatkowej tekstury ścianie. Będzie to bardzo atrakcyjne wizualnie, a nie zdominuje atmosfery pomieszczenia. Szara, teksturowana ściana zgra się w niewymuszony sposób z innymi materiałami, szczególnie z drewnem i wzorzystym dywanem. Stylowym wtrąceniem będzie też aksamitna sofa lub nawiązanie do naturalizmu w stylu np. w postaci obitego lnem krzesła.
Ultimate Grey wpada w neutralny ton szarości, który się świetnie spisuje i na pewno ma swoje miejsce w projektach, ale nieumiejętne ujęcie tematu może spowodować, że dominującą atmosferą wnętrza będzie – melancholia.
Na co zwrócić uwagę? Dołóż starań, aby połączyć go z bardziej teksturowymi elementami, takimi jak tkaniny, dywany tkane z naturalnego włosia, wiklina, rattan i bambus. To dobry sposób na zrównoważenie temperatury wnętrza przez ciepło wymienionych materiałów.
Kuchnia jest doskonałym miejscem na zastosowanie żółtych akcentów, które dodadzą jej jasnego, żywego wyglądu. Chodzi o interesujący kuszący i przyciągający wzrok odcień, który podnosi dynamikę pomieszczenia. Sprawdzi się to również wszędzie tam gdzie wnętrze jest przygotowywane pod kątem mediów społecznościowych. Sesja fotograficzna, kręcenie vloga czy konferencja video – wszystko się odwdzięczy za akcent kolorystyczny.
Jak jeszce uzyskać we wnętrzu wykończenie zgodne z aktualnymi trendami?
Zawsze możesz coś znaleźć w swoim ogródku lub przynieść ze spaceru. Może to być gałązka jakiegoś krzewu, a na wiosnę piwonie, stokrotki lub konwalie. Cięte rośliny występujące w danym sezonie sprawią, że wystrój wnętrza zawsze będzie bardziej na czasie.
Większość projektantów najprawdopodobniej nie zalecałaby malowania całej powierzchni ścian pomieszczenia mieszkalnego na żółty kolor wskazany na ten rok przez Pantone. Inaczej jednak będzie się miało to do pomieszczenia, które musi się wyróżnić w postach. Taki żółty kolor może przyciągnąć sporo uwagi pośród przeglądających strony internetowe czy posty w mediach społecznościowych, w rezultacie działając na korzyść aranżacji.
Mimo wszystko projektanci ostrzegają przed użyciem koloru Illuminating jako podstawy lub jako koloru ściany, ponieważ może to wpłynąć niekorzystnie na oświetlenie.
Niezależnie od koloru farby nałożonej na ścianę światło odbija się od niej i zmienia kolor skóry. Więc jeśli masz pokój, który jest cały żółty, sztuczne światło będzie się od niego odbijać. Co za tym idzie na twarzach osób znajdujących się w pomieszczeniu pojawią się żółte lub zielone tony, co nie będzie korzystne. Oświetlenie jest głównym kluczem do tego, aby pomieszczenie wydawało się jaśniejsze, jaśniejsze i bardziej atrakcyjne. Powinno współgrać z kolorystyką ścian.
Projektanci twierdzą, że przestrzeń życiowa powinna zawierać w sobie trzy elementy aby przemawiać do odbiorców z drugiej strony ekranu. Pomieszczenie powinno być czyste a projekt aranżacji powinien wykorzystywać tekstury wykonane z wielu warstw a całość projektu ma nosić znamiona dobrego wykończenia.
W skład takiego dobrze dopracowanego wykończenia będą wchodzić dywany, poduszki, koce, narzuty, akcesoria do stylizacji, garnki kuchenne, a nawet kwiaty. Jeśli zaistnieją we wnętrzu w kolorach Ultimate Grey i Illuminating to uda się włączyć oba odcienie w naturalny sposób, bez przytłaczania aranżacji.
Zestawienie ze sobą kontrastujących kolorów to świetny sposób na nawiązanie dialogu pomiędzy poszczególnymi elementami wykończenia. Poza tym jest sposób na projekt o zupełnie innym wymiarze.Dla osób medialnie aktywnych, może się bardzo liczyć jeszcze inna zaleta wprowadzenia do wnętrza tegorocznych propozycji. Projektanci zauważyli również, że algorytmy na platformach mediów społecznościowych mogą zwiększyć liczbę postów zawierających kolor roku według Instytutu Pantone. Dlaczego się tak dzieje? Informacja o kolorach jest powszechnie znana. Przekłada się to na promowanie posta na platformach społecznościowych, ponieważ takie zdjęcia zyskują na popularności dużo szybciej.