Na szczęście, w większości przypadków istnieje dość łatwy sposób rozwiązania problemu. Najpierw zacznijmy od tego, co potencjalnie może powodować problem u alergika.

Jeśli ty lub ktoś z twoich domowników zauważacie nasilenie się objawów alergicznych, w którymś z pomieszczeń, jeszcze nie musi to oznaczać, że winny wszystkiemu jest dywan. Przyczyn może być wiele. W grupie czynników potęgujących nieprzyjemne objawy alergii i astmy mogą wystąpić stosowane detergenty, kurz lub sierść odzwierzęca. Niektóre dywany zbierają zbrudzenia. Jeśli nie są regularnie odkurzane, nie tyle one same, co nagromadzony w nich materiał alergiczny może być przyczyną naszego złego samopoczucia.
Mimo to, alergicy i osoby z nadwrażliwościami nadal mają wiele opcji. Nie muszą całkowicie rezygnować z dywanów, a jedynie powinni wiedzieć, które z nich wybrać by uniknąć dyskomfortu i towarzyszących mu niedogodności.
Przyczyny alergii
W poszukiwaniu rozwiązania należy uważnie przyjrzeć się swojej codzienności i otoczeniu. Zacznijmy od naszych ulubieńców. Podrażnienie wywołane sierścią kota czy psa jest jedną z najczęstszych przyczyn złego samopoczucia alergików.Może się okazać, że dywan zbiera resztki sierści zwierzęcej, tak jak i pyłki czy kurz.

Mogła się również gdzieś w domu pojawić pleśń równie częsta przyczyna złego samopoczucia. Osuszanie mieszkania będzie istotnym rytuałem wspomagającym utrzymanie przestrzeni w dobrej i przyjaznej dla zdrowia kondycji. Do działań prewencyjnych będzie należeć zapewnienie dobrej cyrkulacji powietrza w domu i dokładne osuszanie dywanów, zwłaszcza po praniu.
Problemem zazwyczaj nie tkwi w samym dywanie, ale raczej we wszystkim tym czego nie udało nam się z niego sprzątnąć. Alergeny, przedostają się do domu na naszych ubraniach, butach czy przez otwarte okna i drzwi. Jeśli z jakiś powodów zdarza nam się zaniedbać częste sprzątanie, nagromadzony kurz może zaostrzyć alergie.
Zapobieganie namnażaniu się alergenów w dywanie
Przyczyn alergii może być wiele. Co więc robić? Opanowanie sytuacji przy jednoczesnym podtrzymaniu decyzji o dywanie może wcale nie być takie trudne, na jakie wygląda.Jeśli masz w domu alergika, najlepszym rozwiązaniem jest dbałość o regularne odkurzanie i sprzątanie mieszkania. Wraz z nim sukcesywnie będziesz się pozbywać wszystkich potencjalnych alergenów nagromadzonych w domu.
Odkurzanie to dobry początek. Zainwestuj w dobry odkurzacz, który skutecznie oczyszcza powietrze z alergenów i innych zanieczyszczeń. Dbaj o dobry stan filtra. Pamiętaj o dokładnym odkurzaniu dywanu z obu stron. Aby mieć pewność, że nic się nie gromadzi pod dywanem, regularnie tam zaglądaj.

Najlepiej, żeby osoba, która ma alergię nie musiała sama odkurzać. W miarę możliwości niech przekaże swoje obowiązki innemu domownikowi lub pomocy domowej. Jeśli taka ewentualność nie wchodzi w grę, najprostszym rozwiązaniem będzie zakładanie maski przeciwpyłowej na czas odkurzania.
Oprócz dokładnego i regularnego odkurzania w domu, zaleca się profesjonalne czyszczenie dywanów z regularnością co sześć miesięcy. Za każdym razem po takiej usłudze należy dopilnować by dywan całkowicie wysechł, tak aby pod wpływem wilgoci nie rozwinęła się pleśń i roztocza. Niezwłoczne wycieranie wszystkiego co potencjalnie może się wylać, również pomoże zapobiec rozwojowi pleśni.
Rodzaje alergii kojarzonych z dywanami i propozycje poradzenia sobie z problemem
Jeśli wysiłki skierowane w regularne i dokładne sprzątanie nie wpływa korzystnie na złagodzenie lub wyeliminowanie alergenów znajdujących się na dywanie, ważne jest, aby określić, na czym dokładnie polega uczulenie. Pierwszy krok to rozpoznanie czynników drażniących. Na przykład alergia na lateks jest częsta i potencjalnie uciążliwa.
Alergia na kurz
Pył znajdujący się w powietrzu i osiadający na wszystkim, również dywanach, jest prawdopodobnie główną przyczyną ‘domowych’ alergii. Chociaż nie jest to bezpośrednio związane z samym dywanem, cząsteczki kurzu zostają uwięzione we włóknach dywanu i w przeciągu niedługiego czasu problem może narastać.Odradzamy dywany typu shaggy ze względu na ich grube i długie włosie, które zatrzymuje więcej cząstek kurzu. Nie każdy ma wysoką wrażliwość na kurz. Jeśli jednak w twoim przypadku tak jest, mamy też dobrą wiadomość. Nie jest to problem, którego nie dałoby się obejść.
Podsumowując: Regularne czyszczenie to najlepsze rozwiązanie. Aby uwolnić się od kurzu. Pamiętaj, żeby dywan regularnie i często odkurzać sprzętem rekomendowanym dla alergików. Jeśli nadaje się do prania w domu, ponawiaj procedurę raz na jeden lub dwa miesiące.
Alergia na pyłki
Pyłki uprzykrzają alergikom życie sezonowo. Przedostają się do dróg oddechowych i powodują między innymi katar sienny. Ze wszystkich rzeczy, które mogą wywoływać alergię, pyłki są jej najczęstszą przyczyną.
Dowiedz się, jaki rodzaj pyłków ma wpływ na twoje zdrowie i przeanalizuj czy dostrzegasz cykliczność zjawiska. Może uda się wtedy wentylować mieszkanie, nie tak bardzo poprzez otwarte na oścież okna. Zmniejszysz wtedy ilość napływających pyłków.

Nawet jeśli pyłki dostaną się do domu, nie oznacza to braku zasadności posiadania dywanu. Podobnie jak w wypadku kurzu, regularne czyszczenie włókna może pomóc w wyeliminowaniu czynników alergennych.
Ponownie wracamy do odkurzania i stosowania dobrych filtrów. Poprzez ‘dobry’ mamy na myśli zastosowanie w odkurzaczu wysokowydajnego filtra cząstek stałych (HEPA). Jest bardziej wydajny, i dobrze wychwytuje małe cząsteczki pyłu. W innym razie odkurzanie może nasilać objawy. Ruch powietrza wbija w ruch osiadłe na powierzaniach pyłki. To samo będzie się dotyczyć klimatyzatora i systemów grzewczych. Jak skuteczne może być stosowanie takiego filtra? Bardzo! To wysoko efektywna broń w walce o czyste powietrze w domu. Przechwytuje cząsteczki smogu i alergenów z ogromną skutecznością, która przekracza 99,9%
Astma
Istnieje wiele przyczyn napadów astmy. Należą do nich zanieczyszczenie powietrza, pyłki, pogoda, przeziębienie i stres. Najwięksi wrogowie znajdują się w domu i należą do nich roztocza, karaluchy, pleśń i dym tytoniowy. Mogą być alergenami lub powodować podrażnienia drug oddechowych. Dowiedz się dokładnie co wpływa na stan astmy. Pozwoli to na świadome działania i prewencje.Niektóre badania wykazały, że dywany, które zatrzymują w sobie czynniki drażniące, pomagają w łagodzeniu przebiegu astmy. W jaki sposób? Zapobiegają przedostawaniu się zanieczyszczeń do powietrza. Jeśli zauważysz, że nie ma to wpływu na przebieg twojej choroby, przyjrzyj się uważniej dywanowi, który już masz.

Z pomocą jak zawsze przychodzi regularne i częste sprzątanie w ramach którego można też, metodą wcześniejszych pokoleń, wytrzepać dywan. To skuteczny sposób na przeciwdziałaniu gromadzenia się kurzu.
Alergia na lateks
Zwykle przy produkcji dywanów wykorzystuje się lateksowe podłoże, które zapobiega przesuwaniu się dywanu po podłodze. Niestety może on powodować niepożądane reakcje u osób podatnych na alergie i zazwyczaj są one bardziej uciążliwe niż w przypadku kurzu.Wśród objawów może się pojawić wysypka, świąd skóry lub obrzęk. Jeśli rozpoznasz, któreś z powyższych reakcji, jak najszybciej skonsultuj się z lekarzem.
W takim przypadku, samo czyszczenie dywanów może nie pomóc. Nie oznacza to, że przepadły wszelkie szanse na dywan w twoim domu. Oznacza to jedynie, że do wyboru odpowiedniego dywanu należy podejść starannie i poprzedzić decyzję szczegółowym wywiadem.

Inne materiały, mogą nam przyjść z pomocą. W trakcie zakupów, poinformuj sprzedawcę, że zależy ci na dywanie, który posiada bazę z tworzywa sztucznego. Na przykład guma, nie jest tworzywem alergennym i można ją śmiało wziąć pod uwagę przy zakupie dywanu. Podkreśl sprzedawcy fakt, że pośród domowników jest osoba mająca alergię na lateks.
Jaki dywan jest najlepszy dla alergika?
Odpowiadając zwięźle na powyższe pytanie, ‘taki, który nie uczula’. Materiały syntetyczne są znacznie bardziej odpowiednie dla alergików, ponieważ odpychają alergeny. Najatrakcyjniejszy będzie dywan nylonowy, inaczej polipropylenowy.Warto zwrócić uwagę na długość runa. Im dłuższe i bardziej miękkie, tym trudniej usunąć z niego alergeny. Dywany z krótkim runem będą w tym przypadku znacznie lepsze. Naturalne materiały, takie jak bawełna, sizal, juta, trawa morska i konopie, są często tkane w cieńsze dywany, co sprawia, że są dobrą opcją.
Jeśli alergia nie dotyczy wełny i mamy pewność, że pierwsze tygodnie bytności dywanu w domu - gdy runo ‘pyli’ zrzucając z siebie włosie - nie wywoła podrażnień, warto przemyśleć wybór naturalnego włókna w domu. Wełna, jest pokryta naturalną warstwą lanoliny. Brud nie przywiera do włókna i bez trudu można go usunąć. Dzięki temu tworzy środowisko nieprzyjazne bakteriom. Dywan wełniany nie jest więc w tym przypadku miejscem ich namnażania, dlatego jest odporny na nieprzyjemne zapachy. Naturalnie oczyszcza powietrze. Powierzchnia runa wełnianego przytrzymuje opadający kurz i inne zanieczyszczenia, dzięki czemu nie dostają się one do naszych dróg oddechowych.
Za alternatywę mogą posłużyć mniejsze dywany bawełniane, które można prać w pralce, używając program dedykowany alergikom. Większość dywanów będzie bezkrytycznie absorbować alergeny krążące w domu, ale dywany z juty sprawdzą się doskonale. Nie dość, że są wykonane z nietoksycznych włókien, to faktycznie ich właściwością jest odstraszanie roztoczy. Jeśli boisz się, że któryś z domowników może odczuwać dyskomfort z powodu alergii na kurz – dywany jutowe są idealnym rustykalnym wyborem do twojego domu.