Coraz więcej domów jest budowanych na otwartym planie. Ma to wiele zalet ale niesie ze sobą też pewne wyzwania, nawet dla osób, które są takim pomysłem zachwycone.
Jeśli chcemy, aby taka przestrzeń wyglądała dobrze i spójnie, powinniśmy przestrzegać kilku zasad. Ze względu na komfort użytkowania, zarówno ten psychiczny, jak i społeczny, najlepiej sprawdza się podział mieszkania na strefy. Wydzielenie stref jest dużo prostsze w mieszkaniach o większym metrażu. Podział zachodzi naturalnie, gdy dom jest piętrowy. Wówczas parter jest przestrzenią otwartą – ogólnodostępną. Natomiast na piętrze mieści się strefa prywatna, gdzie urządzamy sypialnie i łazienkę do prywatnego użycia.
Jak wydzielić strefy i jak stworzyć odpowiedni plan dla przestrzeni?
Najprościej rzecz ujmując, strefy określają funkcje, czyli przeznaczenie poszczególnych części domu. Zwykle takim wyznacznikiem są ściany, które wyraźnie komunikują gdzie się znajdujemy i po co. Nie zawsze jednak potrzebujemy ścian. Niektóre przestrzenie i ich funkcje są raczej dla nas oczywiste, np. kuchnia. Jeśli jednak masz dzieci, tworzenie stref w salonie na planie otwartego piętra jest prawie wymaganiem. W przeciwnym razie obszar zabaw może zbyt łatwo rozciągnąć się na całą przestrzeń, bez barier dla wyobraźni i bałaganu. Szczególnie płynnie przebiegają granicę pomiędzy najbliższymi segmentami, np. strefą telewizyjną a jadalnią.Posiadanie stref jest bardzo ważne, aby przestrzeń nie była przytłaczająca. W przeciwnym razie wygląda po prostu na wielką - niezachęca do relaksu, ani nie grzeszy przytulnością. Odpowiednia przestrzeń to taka, w której czujesz, że chcesz zostać. Natomiast jeśli uważamy, że kilka mebli załatwi temat, może się okazać, że dom będzie bardziej przypominać magazyn niż mieszkanie. Na szczęście można temu zaradzić. Po prostu ważne jest, aby wygląd i styl określały funkcje danego obszaru. Tworzenie określonych „stref” w obrębie otwartego planu, pomaga nadać mu strukturę i jest doskonałym narzędziem do wykorzystania potencjału dostępnej przestrzeni.
Jeśli jeszcze nie masz planu, stwórz go
Chociaż przestrzenie na planie otwartym mogą wyglądać na przepływowe i łatwe do zagospodarowania, nadal wymagają przemyślenia i starannego planowania. Nadrzędnym celem takiego układu jest zachęcanie do interakcji z pozostałymi członkami rodziny. Poza tym jest to również obszar, do którego wpuszczamy gości i dzięki temu możliwe są tam interakcje społeczne. Ciągłość i płynność przestrzeni nie tworzy dodatkowych barier pomiędzy ludźmi.
Już na etapie wybierania mebli do przestrzeni na otwartym planie, zaleca się dokładne zaplanowanie podziału każdego z wydzielonych obszarów. Plan powinien precyzować, w którym miejscu zostaną one ulokowane. W przeciwnym razie możesz napotkać kilka przeszkód. Na przykład, meble mogą nie pasować do wyznaczonej strefy lub niektóre elementy wyposażenia mogą wydawać się niezgrabne i niegustowne. Pomieszczenie zamiast nosić znamiona tematycznej spójności podda się pod rządy chaosu.
Dywany, sposób na zrobienie „pokoi”
Jeśli rozgraniczenie poszczególnych obszarów okazuje się trudniejsze, niż oczekiwano użyj dywanów do oznaczenia poszczególnych funkcji. Możesz do tego podejść dwojako. Możesz rozłożyć ogromny dywan na całej przestrzeni, a później tylko tworząc warstwy nakładać kolejne - mniejsze, bardziej podkreślające indywidualizm obszaru - dywany.
Możesz też dobrać kilka mniejszych dywanów i ułożyć je solo, jeden na ‘obszar’. Nie muszą być takie same, nawet dobrze jeśli nie będą, ale pamiętaj, że powinny nawiązywać do siebie nawzajem. Innym rozwiązaniem jest łączenie drewnianej podłogi w kuchni z dywanem w salonie. Dzięki temu kuchnia pozostanie kuchnią i zyska miano praktycznej, a salon będzie się pławił w wygodzie.