Introwertyzm jest sklasyfikowany jako jeden z typów osobowości wyróżnionych przez Karola Gustawa Junga.
W poszukiwaniu spokoju i przywrócenia równowagi introwertycy zwracają się do własnego wnętrza skąd czerpią potrzebną energię. Po przeciwnej stronie skali są ekstrawertycy. Zapewne o ich preferencjach wnętrzarskich będzie kolejny artykuł.
Przestrzeń, w której się obracają introwertycy ma dla nich ogromne znaczenie. Dla introwertyków dom jest przede wszystkim miejscem, w którym mogą się emocjonalnie zregenerować i naładować. Jest to miejsce, w którym muszą się czuć bezpiecznie.
Oczywiście nawet w tej grupie upodobanie poszczególnych osób do ilości czasu spędzanego w samotności i w towarzystwie będzie się różnić. Od czasu do czasu lubią towarzystwo innych, a do poczucia komfortu i bezpieczeństwa przyczyni się odpowiednio urządzona neutralna przestrzeń, w której mogą się spotykać z ludźmi.
Ma to ogromne znaczenie. Dlatego introwertycy inaczej projektują swoje domy. Nie tylko sam projekt, ale również stworzenie odpowiedniej atmosfery spokoju jest dla nich kluczowe.
Niezależnie od tego, czy jesteś introwertykiem, kochasz introwertyka, czy myślisz o dzieleniu przestrzeni z osobą, która pasuje do opisu tej osobowości, możesz skorzystać na przyjrzeniu się kilku sposobom, na jakie introwertycy inaczej projektują swoje przystanie.
Akcesoria i meble
Akcesoria i meble budujące przytulne i komfortowe wnętrze to istotny element wyposażenia dla introwertyków. Dlatego większość pomieszczeń będzie miała wysokiej klasy, starannie dobrany dywan. Stylową lampkę i nietuzinkowy mebel. Zdecydowanie preferują oni przestrzenie, które pomagają im zbudować taki nastrój, traktując ten aspekt aranżacji jako priorytetowy. W projektach osób o bardziej ekstrawertycznym charakterze, ta potrzeba nie przebija aż tak mocno i nie jest aż tak silna.Introwertyk nie zapomni o szczegółach. Jeśli nie zwracasz uwagi na drobne szczegóły, a urządzasz wnętrze dla introwertyka, ryzykujesz tym, że skończy on w nijakiej i nudnej przestrzeni. Nawet minimalistyczny, neutralny salon powinien mieć subtelne detale, zwalczające takie skojarzenia. Może zachować swoją prostotę, ale nie tracąc na wygodzie.
Przestrzeń o niskim poziomie bodźców
Zagracona przestrzeń w niczym introwertykowi nie pomoże, ani niczego nie umili. Delikatnie rzecz ujmując nie jest ona preferowana przez introwertyka.Jednym z charakterystycznych sposobów, w jakie introwertycy planują i projektują swoje domy, jest tworzenie „bezpiecznych przystani”. Oazy w której nie bombarduje ich całe mnóstwo bodźców i gdzie mają kontrolę nie tylko nad ilością bodźców, ale również nad rodzajem czynników stymulujących. To priorytet, by ich dom stanowił oazę z dużym filtrem odsiewającym możliwie jak największą liczbę impulsów zaburzających ich codzienność.
To niemalże małe sanktuaria - ciche przestrzenie, przeznaczone do uzupełnienia rezerw energii i sił, w których można być samemu, jednocześnie nie czując się samotnym.
W domu introwertyka często można zobaczyć miękkie koce, wygodne krzesła, komfortowe dywany, duże poduszki lub sofy często usytuowane w pobliżu okna. Celowe tworzenie obszarów dedykowanych ulubionym zajęciom, nie należy do rzadkości. Komfortowy fotel do czytania i stylowy dywan pod nogami, kolekcja wyjątkowych kubków do kawy - lista jest długa...
Niewiele jest przypadkowości w tych wnętrzach. Przytulność to zamierzony efekt, którego nie można pominąć.
Neutralne kolory i odcienie
Przede wszystkim introwertycy cenią spokój. Jednym z kluczowych elementów projektowania przestrzeni będzie wszystko to, co pomoże im zbudować tą filozofię. Najprawdopodobniej zaczną od kolorów.Wykończenia ścian, często w jasnych lub neutralnych odcieniach. To nie tylko nadmiernie nie absorbuje i ułatwia koncentracje, ale także nadaje przestrzeni subtelności, która nie obciąża niepotrzebnie emocjonalnie. Niesie to ze sobą wiele zalet. Taka paleta kolorów jest zazwyczaj bardzo wdzięczna do współpracy. Wśród zalet można wymienić prostotę wnętrz, ale też jego otwartość na akcenty, które zapewne się w takim wnętrzu pojawią.
Pokoje o jasnych lub ciemnych tonach mogą wywoływać agresję, nadmierne podniecenie, a nawet niepokój. Chociaż te kolory nie zawsze są negatywne w umyśle introwertyka - i mogą być używane jako kolorowe akcenty w całym domu - nie zapewniają spokoju i pocieszenia, których tak desperacko pragnie.
Czy neutralne opcje wybierane przez introwertyków są nudne?
Nic bardziej mylnego. Przestrzeń dzienna zachowana w neutralnych tonach może być spokojna i relaksująca, ale równocześnie może być również zabawna, pełna dobrej energii i życia. Kluczem do sukcesu jest użycie różnych komplementarnych tonów, odpowiednie zestawienie materiałów i zabawa wzorami.Wszystko, co wywołuje pozytywne skojarzenia i emocje
Wiodącym aspektem aranżacji jest wpływ projektowanej przestrzeni na kształtowanie się emocji. W przestrzeni postrzeganej przez introwertyka za komfortową można odnaleźć dzieła sztuki i dekoracje lub akcesoria, które przywołują określone wspomnienia, uczucia lub momenty.Nic nie jest tam przypadkowe, ani nie jest wprowadzone w pośpiechu i bez zastanowienia - wszystko jest celowe.
W jaki sposób introwertyk będzie próbował stworzyć relaksującą atmosferę?
Zaczynając od neutralnej palety. Duży przekrój odcieni w obrębie jednego koloru. Powielając motyw na elementach wyposażenia tj. na dywanie, sofie, poduszkach, krzesłach – tworzymy harmonię. Elementy mogą się także różnić od siebie kolorami pozostając w jasnym, neutralnym schemacie kompozycji. W ten sposób również unikniemy wizualnego chaosu, od którego tak bardzo stronią introwertycy.Co świat i introwertyk uważa za barwy neutralne?
Ludzie często kojarzą neutralność z bielą, jednak uważa się, że neutralne barwy to wszelkie kolory, które nie pojawiają się na kole barw. Zgodnie z tą definicją neutralny salon introwertyka może być biały, czarny, szary lub w odcieniach brązu i szarości. W przeciwieństwie do całkowicie białego pokoju, wnętrze pełne ciemnych, neutralnych barw będzie bardziej zachęcające do odpoczynku i relaksu niż sterylnie białe aranżacje.Wnętrza dla introwertyków nie muszą oznaczać wnętrz ascetycznych
Neutralny salon nie jest równoważnikiem słowa mdły. W rzeczywistości całkowicie neutralne pokoje mogą być bardzo eleganckie i efektowne. Zazwyczaj wymaga to kombinacji kilku elementów, a łączenia są bardziej wyrafinowane i subtelne. Przemyślane i celowe zestawienie elementów drewnianych, pikowanej tapicerki, charakternej sofy i szkła, lustra, chromu, miedzi czy srebra, wszystko razem tworzy luksusową atmosferę. Tylko dlatego, że pokój ma neutralną paletę kolorów, nie oznacza, że nie może mieć w sobie odrobiny blasku!Wprowadź komfort i ciepło
Każde neutralne pomieszczenie, w którym jednak introwertyk będzie się czuł dobrze, potrzebuje trochę ciepła. Można to osiągnąć na kilka sposobów. Jednym z nich jest użycie miękkich tekstur, które są przyjemne w dotyku. Posłużyć ci może do tego aksamit, wełna i zamsz.W grę może również wchodzić skierowanie swojej uwagi na cieplejsze odcienie neutralnych kolorów. Na przykład, jeśli preferujesz neutralny kolor szary, rozważ odcień wpadający w brązy i beże zamiast ten o niebieskawym czy fioletowym pigmencie. Połącz to z drewnianymi elementami. Drewno doda głębi i ciepła każdej przestrzeni, więc wstaw drewniany stół lub krzesła z drewnianymi nogami. Jeśli drewno nie jest leży w kręgu twoich zainteresowań, ciepło możesz kumulować w atmosferze wnętrza przez elementy z dodatkami metalów takich jak mosiądz i brąz.
Zabawa wzorem i teksturą
Podczas dekorowania w neutralnej kolorystyce ważne jest, aby wprowadzić różnorodne wzory i tekstury. Introwertycy zapewne będą dążyć do zrównoważenia szorstkiej tekstury z miękką, błyszczącej z matową, chropowatej z gładką. Osiągamy głębię i warstwy, powodując, że pomieszczenie staje się bardziej dynamiczne. Można rozważyć użycie materiałów wprowadzających teksturę między innymi takich jak len, zamsz, aksamit, wełna, skóra czy kożuch. Jest to bezpieczny sposób budowania dynamiki i intrygującej aranżacji i ciężko z tym przedobrzyć. Trzymając się podstawowych zasad łączenia wzorów, postaw na kontrast.
Dobre wyciszenie pomieszczenia
Przedmioty takie jak rolety, markizy, zasłony, okazałe dywany będą też dobierane z zamiarem wyciszenia pomieszczenia. Celem będzie tu osiągnięcie upragnionej ciszy. Budowanie bariery dźwiękoszczelnej ma ogromne znaczenie, aby zapewnić spokój i optymalne warunki dla kreatywności i refleksji.
Przewaga planu pomieszczeń zamkniętych nad planem otwartym
Chociaż projekty pomieszczeń na planie otwartym są niezwykle popularne w nowoczesnym projektowaniu wnętrz, niejednokrotnie introwertycy będą preferować inną opcję. Ich silna potrzeba łapania równowagi w wyodrębnionym i zabudowanym obszarze, z dala od docierających do nich dźwięków i absorbujących energię bodźców, to kwestia pierwszorzędna.
W pomieszczeniach otwartych głosy i muzyka rozchodzą się szybciej i są spotęgowane przez powstające echo. Podczas gdy ekstrawertyk mógłby się napawać dobrodziejstwami takiego rozwiązania, introwertyk może czuć się przytłoczony lub nawet zestresowany wrażeniem ciągłego bycia otoczonym ludźmi. Dla tych, którzy pragną spokoju, przejrzystości, celowej izolacji, koncept przestrzeni zamkniętej będzie bezpieczniejszą opcją.
Celowość w projekcie to podstawa, aby zapewnić tak wymagającym użytkownikom możliwość odnowy emocjonalnej i duchowej. Chociaż dom jest często miejscem współdzielonym z innymi - współlokatorami, rodziną lub przyjaciółmi – warto wziąć pod uwagę specyficzne potrzeby introwertyków. Przyczyni się to do stworzenia im przestrzeni życiowej opartej na poczuciu stabilności i bezpieczeństwa. Zapewne będzie stanowić to dla nich prawdziwy dom.
W pomieszczeniach otwartych głosy i muzyka rozchodzą się szybciej i są spotęgowane przez powstające echo. Podczas gdy ekstrawertyk mógłby się napawać dobrodziejstwami takiego rozwiązania, introwertyk może czuć się przytłoczony lub nawet zestresowany wrażeniem ciągłego bycia otoczonym ludźmi. Dla tych, którzy pragną spokoju, przejrzystości, celowej izolacji, koncept przestrzeni zamkniętej będzie bezpieczniejszą opcją.
Celowość w projekcie to podstawa, aby zapewnić tak wymagającym użytkownikom możliwość odnowy emocjonalnej i duchowej. Chociaż dom jest często miejscem współdzielonym z innymi - współlokatorami, rodziną lub przyjaciółmi – warto wziąć pod uwagę specyficzne potrzeby introwertyków. Przyczyni się to do stworzenia im przestrzeni życiowej opartej na poczuciu stabilności i bezpieczeństwa. Zapewne będzie stanowić to dla nich prawdziwy dom.