Jak więc najlepiej wykorzystać potencjał dużego salonu? Salon nie koniecznie musi być zaraz przepastny, wystarczy, że będzie niestandardowego kształtu, lub będzie na otwartym planie połączony z innym pomieszczeniem, a już jego umeblowanie może przysporzyć nie lada trudności.
Pracuj obszarami i wyznacz strefy
W małym pomieszczeniu prawdopodobnie nie będzie potrzeby wydzielać poszczególnych obszarów dedykowanych różnym aktywnościom. Duże pomieszczenia mają spory potencjał i mogą pełnić kilka funkcji naraz, nie tylko wypoczynkową. Być może będziesz musiał wykazać się kreatywnością z zakresu wykorzystania możliwości jakie niesie ze sobą metraż i kształt pomieszczenia.Oto praktyczne sugestie. Wydziel kilka potencjalnych obszarów w pokoju. Kącik do rozmów, strefa mediów, miejsce na domowe biuro, jadalnia lub czytelnia. Najlepiej jeśli ocenisz przydatność dwóch bądź trzech funkcji, które najbardziej się sprawdzą w twojej rodzinie.
Podziel przestrzeń wizualnie
Już na etapie projektowania można pomyśleć o elementach architektonicznych, które wizualnie pomogą wydzielić przestrzeń. Można się posilić belkami stropowymi lub filarami. Żeby mieć więcej swobody w planowaniu, dobrze jest sięgnąć po elastyczne rozwiązania. Do nich zaliczymy wszystko to co możemy zrobić w ramach wystroju i zmienić dowolnie w razie potrzeby. Zaleca się wykorzystać do tego dywany, zasłony, tapety czy po prostu odpowiednie rozmieszczenie mebli. Wszystko po to aby pomóc stworzyć wizualnie możliwie jak najbardziej przytulną przestrzeń na sporym metrażu. Niewielkie zabiegi, takie jak sofa odwrócona tyłem do innej przestrzeni lub szezlong, stół z krzesłami czy designerski parawan, może pomóc w odpowiednim podzieleniu przestrzeni.Zacznij od tego, co ma znaczenie
Duża przestrzeń wcale nie oznacza tego, że można ją przeładować ogromem drobiazgów i dekorów. Wręcz przeciwnie! Nie chcemy aby pomieszczenie sprawiało wrażenie zagraconego, a łatwo o to nawet na dużej powierzchni. Nie dajmy się zwieść myśleniu, że kilka wybryków może się ostać bezkarnie. Postaw na duże elementy i od nich zasadniczo zaczynaj. Przez duże elementy rozumiemy tutaj sofę, duży stolik kawowy, regały, dywany czy pianino. Mniejsze elementy powinny stanowić jedynie akcent. Akcent dodany na końcu.
Skala ma znaczenie
Czy masz wysokie sufity, które powodują, że przestrzeń zatraca proporcje? Jeśli tak jest, nie walcz z tym tylko się dostosuj. Do wysokich pomieszczeń, wysokie meble. Do dużych przestrzeni duże dywany. Staraj się zachować proporcję, tak by i dywan i meble pasowały do rozmiarów pomieszczenia. Za małe będą wyglądać karłowato, wizualnie jeszcze powiększając pokój.
Kreatywne oświetlenie
Oświetlenie ma ogromny wpływ na atmosferę pomieszczenia. Zazwyczaj proporcjonalnie do rozmiarów pomieszczenia wzrasta ilość naturalnego światła. Wciągu dnia pokój jest odpowiednio doświetlony. Pozostaje kwestia stworzenia odpowiedniego oświetlenia na porę wieczorową jak również na pochmurne dni zimowych miesięcy. Jedno, centralne źródło światła może nie wystarczyć. Niezbędne będzie doświetlenie przy pomocy mniszych lamp, które równocześnie mogą stanowić dekoracje. Nie koniecznie muszą to być stojące lampki. W wytworzeniu klimatu bardzo sprawdzą się kinkiety, oświetlenie przypodłogowe i wszelki subtelne źródła światła, które pomagają rozświetlić całe pomieszczenie.Odpowiednie oświetlenie w zestawieniu z dobrze dobranym dywanem, to połowa sukcesu w tworzeniu nastroju pomieszczenia. Obie te rzeczy mogą się bardzo wspierać, bo mają wpływ zarówno na wystrój i jego temperaturę wnętrza, a co za tym idzie jego klasę.
Zabawa kolorem
Praca ze wzorem i kolorem potrafi być bardzo wdzięczna ale i pomocna. Są to dwa, poniekąd narzędzia, które pomagają wymodelować nam pomieszczenie. Zakryć ewentualne dysproporcje i podkreślić atuty wnętrza, służące naszej koncepcji. Jak to może działać w praktyce? Przyjrzyjmy się temu na przykładach.Przypuśćmy, że pomieszczenie ma wysoki sufit. Aby optycznie skrócić ściany nadając im jednocześnie elegancji można wprowadzić boazerię w neutralnej kolorystyce, stylem i odcieniem pasującą do pozostałej części projektu.
Inna opcja polega na zajęciu się sufitem. Można go pomalować nawet na kolor o dwa lub trzy tony ciemniejszy od pozostałych ścian albo zagrać ponownie fakturą i sufit zabezpieczyć panelami. Drewno w większości wypadku sprawdzi się niezwykle dobrze. W dużej części jednak całość będzie zależeć od rodzaju drewna i koloru. Wszystkie te propozycję, pomogą nam obniżyć sufit i sprawić, że całe pomieszczenie wyda się bardziej przytulne.
Pomnóż przez dwa
Aby stworzyć przytulne miejsce do rozmów i wydzielić strefę wypoczynkową, można do tego użyć zarówno mebli jak i dywanów. Tak, zgadza się dywanów! Jeden dywan obszernych rozmiarów może nie wystarczyć. Dywan to bardzo subtelny ale zarazem gustowny sposób na wydzieleni odrębnych wysepek – obszarów w dużym pokoju lub przestrzeni opisanej na otwartym planie.Zamiast jednego stolika kawowego lub jednej ławy wstaw dwie. Zamiast dwóch krzeseł – cztery. Krzesła również nie są wizualnie zobowiązujące w porównaniu z sofą. Dzięki czemu pomagają zręcznie osiągnąć cel, jednocześnie nie tworząc sztucznych granic i umożliwiając swobodny przepływ konwersacji. Za każdym razem, gdy zdecydujesz się podwoić element już występujący w aranżacji, tym samym potęgujesz jego efekt.
Czy wszystko musi być pod ścianą?
Jednym ze stale powtarzających się sposobów organizowania przestrzeni, jest ustawianie wszystkich mebli dookoła pomieszczenia pod ścianą. Kończy się tym, że jedząc posiłek, musisz krzyczeć żeby porozmawiać siedzącą wygodnie w fotelu i popijającą kawę. Nie sprzyja to ani intymnej atmosferze ani konwersacji. Poza tym na środku pokoju pozostaje pusta przestrzeń, którą również trzeba ‘przekrzyczeć’. A im pomieszczenie większe tym więcej pary w płucach trzeba z siebie wydobyć, nie wspominając już o tym, że to nie eleganckie tak się wydzierać.W większym pokoju komplet wypoczynkowy można odsunąć od ścian tworząc domowe ciągi komunikacyjne, dzięki którym łatwiej będzie się przedostać do każdej części pokoju. Siedziska można ustawić wokół centralnego punktu, jakim może być kominek lub stolik kawowy. Łatwiej wtedy również zdefiniować poszczególne obszary przy pomocy dywanów. Jeśli powstrzymuje Cię przed tym niepewność gołych ścian, pamiętaj, że zawsze możesz je przyodziać w sztukę lub dobrze skomponowaną galerię zdjęć.
Odważnie, czyli lepiej
Jak już wspominaliśmy skala ma znaczenie. Czy będzie się to odnosić do dodatków dekoratorskich czy sztuki, czy współczesnego dywanu, czy rodzinnego kobierca, a może chodzić przecież też o artystyczny, ścienny kilim - pamiętaj aby je dostosować rozmiarem do przestrzeni, która będzie je gościć. Im większe pomieszczenie tym skala przedmiotów powinna wzrosnąć. Ten sam mechanizm sprawdzi się przy tworzeniu ściennej galerii ze zdjęciami. Nie mogą w niej przeważać małe odbitki. Jeśli dodatki zdają się nie robić dostatecznego wrażenia, pogrupuj je dla spotęgowania wrażenia. Powtórzmy to jeszcze raz dla podkreślenia wagi. Bez względu na to czy mowa o dywanach, czy dziełach sztuki, czy dodatach – jeśli mają być umiejscowione w pomieszczeniu sporych wymiarów, same również powinny być większe i odważniejsze.Pracuj na warstwach
Jeśli do tej pory zdążyłeś już wypróbować wszystkiego a w pomieszczeniu nadal króluje echo i całość nie wygląda najprzytulniej, może to oznaczać jedno. Wystrój prosi się o kolejne warstwy. Jak najprościej to uzyskać? Dobierając kolejny dywan. Można go umiejscowić w pobliżu już istniejącego, lub wręcz nałożyć jeden na drugi. Oczywiście kluczowe znaczenie w takim wypadku będzie miała kolorystyka i wzornictwo. Obie te rzeczy muszą być kompatybilne, by osiągnąć efekt spójności.Można się też pobawić tkaniną i teksturą. Wielu możliwości dostarczą Ci do tego zasłony, kosze, kapy, poduszki – wszystkie te elementy nie tylko wyglądają dobrze i luksusowo ale również wyciszają pomieszczenie i wprowadzają do niego pożądane ciepło.
Powtarzalność – klucz do spójnego wystroju
Na dużej przestrzeni zazwyczaj pojawia się stosunkowo więcej mebli i akcesoriów, którymi wypełniamy puste miejsca. Nie trudno tu, o stworzenie wrażenia chaosu i przypadkowości. Jak zatem połączyć wszystkie elementy wystroju w spójną całość? Jednym ze sposobów na powiązanie dużego pomieszczenia i znajdujących się w nim mebli i dekorów jest ujednolicenie stylu poprzez powtarzalność.W czym miałaby mianowicie uwidaczniać się ta powtarzalność? W powtarzających się wzorach, kolorach, tkaninach. Nie oznacza to monochromatycznego wnętrza. Pamiętajmy, że wzór nadal można skalować, a spośród barw można wybrać na przykład te znajdując się już w palecie barw dywanu. Powtarzalność wzorów może występować również w poduszkach rozmieszczonych po całym pokoju, które będą subtelnie nawiązywać do firan, bądź obić na krzesłach. Możliwości jest niezwykle dużo. Przede wszystkim będzie chodzić o dobór odpowiedniej techniki dekoratorskiej do efektu jaki chcesz uzyskać.
Powyżej podaliśmy zbiór praktycznych porad, które mogą pomóc przeobrazić twój duży salon w przytulną przestrzeń w której lubisz spędzać czas z rodziną i przyjaciółmi i którą chcesz się chwalić. Życzymy powodzenia w dalszych dążeniach do osiągnięcia wymarzonego domu.