Czym jest nowoczesny wystrój wnętrz?
Nowoczesne wnętrza nawiązują do stylistyki Mid-Century z przełomu lat 20-50. Noszą na sobie ślady słynnego stylu Art Deco, a także pewne cechy stylów postmodernistycznych, które były popularne w latach 80-tych i 90-tych.Jakie materiały wpisują się w styl nowoczesny? Nowoczesne wnętrza skłaniają się ku naturalnym materiałom, dlatego meble i wyposażenie głównie będzie oscylować pomiędzy drewnem, lnem, skórą. Jeśli w nowoczesnym wnętrzu pojawi się dywan – będzie wełniany. Ponieważ w użyciu preferowane są naturalne materiały, styl bazuje na ziemistych odcieniach – brązów, oliwkowej zieleni, czy turkusu. Ściany, zwykle traktowane z umiarem w kolorze, pozostają białe.
Czym jest współczesny wystrój wnętrz?
Nie ma konkretnego okresu, któremu współczesne aranżacje wnętrz zawdzięczają swoje pochodzenie, ponieważ stale ewoluują przez wieki. Najprościej rzecz ujmując - to, co aktualnie jest modne, wpisuje się we współczesne projekty.Współczesny styl wykorzystuje w swoim projekcie najnowocześniejsze materiały, takie jak szkło, metal, plastik, sklejkę czy beton.
Podczas gdy czerń, biel i szarość dominują we współczesnych wnętrzach, użycie jaśniejszych odcieni, takich jak czerwień, indygo, pomarańcz, jest również dopuszczalne. Nie wahaj się więc sięgać również po odważniejsze i ciemniejsze kolory.
Tak więc, chociaż zdarza nam się używać zamiennie terminów nowoczesny i współczesny, znacząco różnią się one od siebie. Podsumowując, nowoczesny styl ewoluował w połowie XX wieku, podczas gdy współczesny styl to wszystko, co jest obecnie w modzie.
Współczesne i nowoczesne dywany
W ciągu ostatniej dekady produkcja dywanów przeżyła swego rodzaju renesans. Jakość ich splotu, wełny i wzornictwa nie była tak dobra od wczesnych dziesięcioleci XX wieku. Jedną z nieprzewidzianych korzyści tego nowego trendu jest odrodzenie produkcji szczególnego gatunku - dywanów nowoczesnych.Jakie są początki nowoczesnych wzorów dywanów
Korzenie nowoczesnego i współczesnego wzornictwa dywanów znacznie się różnią. Można ich szukać przede wszystkim pośród pierwszych dywanów wykonanych w „stylu Moderne”, dywanów Art Deco z Europy, Ameryki i Chin. Inna ważna inspiracja pochodziła od czołowych malarzy abstrakcyjnych tamtego okresu, takich jak Picasso, Klee i Miro oraz Piet Mondrian, których prace można było łatwo przełożyć na medium tkanych dywanów. Do tego trendu przyczyniły się również wczesne dywany skandynawskie.Aktualnie produkowane dywany w stylu nowoczesnym mają tendencję do swobodnego czerpania ze wszystkich tych źródeł w połączeniu z zaciąganiem inspiracji z najnowocześniejszego malarstwa i architektury wnętrz. W rezultacie ci miłośnicy czystej, abstrakcyjnej, prostoty nowoczesnego wystroju wnętrz mają możliwość zakupu wysokiej jakości dywanów i wykładzin w tym stylu. To wszystko bez konieczności konkurowania o ograniczoną podaż modernistycznych elementów vintage rynku, które stają się kosztownymi antykami.
Rewolucja nowoczesnych dywanów
Zainteresowanie dywanami w XIX-to i XX-to wiecznej Europie stanowiło ogromną zachętę do produkcji orientalnych dywanów w stylu Art deco, ale pociągnęło też za sobą negatywne skutki.Najważniejszy z nich dotyczyły procesów barwienia. Mniej więcej w połowie XIX wieku niemieccy naukowcy opracowali barwniki syntetyczne, które wymagały znacznie mniej czasu i pracy niż barwniki organiczne - pochodzenia roślinnego.
Pod koniec XIX wieku 1860 i w latach 70-tych XVII wieku stały się one powszechne w Turcji, a mniej więcej dekadę później perskie dywany podążały już za tym trendem.
Jednak kolory te szybko okazały się być nietrwałe gdy operowało na nie światło lub były poddawane praniu. Skutkowało to produkcją wielu dywanów o wyblakłych i niedopracowanych kolorach. W tym samym czasie zachodnie uprzemysłowienie wprowadziło również towar, jakim jest wełna przędziona maszynowo, co pomogło w produkcji dywanów na coraz większą skalę, niestety ze znaczną utratą na jakości.
Ostatecznie w latach dwudziestych i trzydziestych zachodnia technologia doprowadziła do perfekcji barwniki syntetyczne. Umożliwiło to teraz produkcję ogromnych partii barwników o jednolitym kolorze. W praktyce oznaczało to utratę pięknej, zróżnicowanej kolorystyki charakterystycznej dla mniej kontrolowanych barwników organicznych, które nadawały charakter i urok vintage'owym dywanom.
Ponadto wełna przędziona maszynowo nadawała jednolitą fakturę, która wraz z jednolitością koloru sprawiała, że efekt odbicia światła na powierzchni dywanów nie był aż tak spektakularny. Te przemiany technologiczne stopniowo doprowadziły do coraz bardziej zauważalnej różnicy w jakości między nowoczesnymi dywanami, a dywanami wyprodukowanymi na przykład przed 1920 rokiem. W efekcie ugruntowała się koncepcja towaru „zabytkowego dywanu” jako nadrzędnego, bardziej pożądanego, a co za tym idzie droższego. Przez cały XX wiek na Bliskim Wschodzie produkowano wiele dobrze wykonanych dywanów, ale nigdy nie były one w stanie konkurować o najbardziej wymagających kolekcjonerów, którzy preferowali głębię koloru i ręcznie tkane dywany i którzy byli gotowi za nie zapłacić .
Współczesne dywany w stylu nowoczesnym
W ciągu ostatnich dwudziestu lat nastąpiło odrodzenie tradycyjnego tkactwa, polegającego ponownie na barwnikach roślinnych, ręcznie przędzionej wełnie oraz ożywieniu tradycyjnego wzornictwa. Powrót do korzeni rozpoczął się w Turcji i ma na celu odzyskanie lub przywrócenie utraconego tradycyjnego rzemiosła.Sukces tego kierunku spowodował podobne próby w tkactwie afgańskim, a następnie perskim, a ostatecznie w praktycznie wszystkich orientalnych regionach produkujących dywany.
Dziś ponownie można spotkać wyjątkowe dywany, które są nie tylko dobrze tkane i ładnie zaprojektowane, ale również mają jakość tekstury i koloru najlepszych dywanów antycznych.
Sposoby na wykorzystanie nowych dywanów we współczesnym wystroju
W miarę jak trendy w aranżacji wnętrz przechodzą z luksusowych salonów i sypialni lat 90. na bardziej nowoczesne, kanciaste linie dzisiejszego wystroju, dywany odeszły na dalszy plan na rzecz podłóg z twardego drewna lub płytek. Przestrzenie bez dywanów są często łatwiejsze do utrzymania w czystości i nadają bardziej wyrafinowany wygląd, ale mogą być też zbyt zimne lub sprawiać wrażenie zbyt skąpych i niewykończonych. Pomocne może być odejście od wykładzin a skoncentrowanie się na dywanach. Dywany wnoszą do przestrzeni ciepłe emocje, a w połączeniu z resztą elementów aranżacji często wiążą ze sobą cały wystrój w spójną całość. Wyzwaniem jest podjęcie decyzji, jakim dywanem najlepiej zaakcentować styl wnętrza.1. Definiuj pomieszczenia za pomocą nowoczesnych dywanów
Mieszkania na otwartym planie zapewniają dużo przestrzeni i sporo światła słonecznego, ale określenie poszczególnych funkcji przestrzeni może być trudniejsze. Bez odpowiedniej definicji salon łatwo staje się jadalnią, która wpada do kuchni i pozostawia wrażenie pustej, źle zagospodarowanej przestrzeni. Dotyczy to zwłaszcza mieszkań typu studio oraz dużych domów, w których przestrzeń mieszkalna, sypialna i jadalna często stanowi jedno.Dobrze dopasowane, nowoczesne dywany, pomogą dodać potrzebnej definicji do tych przestrzeni. Jeden połóż pod stołem w części jadalnej – uzyskasz w ten sposób wygodną przestrzeń do jedzenia. Inny usytuuj przy drzwiach wejściowych, aby móc stylowo witać gości. Kolejny przy komplecie wypoczynkowym w części salonowej, aby stworzyć przytulne miejsce.
2. Wybierz odpowiedni kolor nowoczesnych dywanów do przestrzeni
Różne kolory wywołują różne emocje, dlatego wybierz dywan, który nie tylko będzie pasował do reszty wystroju, ale także pomoże stworzyć atmosferę, jaką chcesz osiągnąć w pomieszczeniu. Czy chcesz mieć dywan w swoim domowym biurze? Wybierz neutralne kolory, takie jak biel, jasne brązy lub szarości. Być może urządzasz pokój dziecka. Jaskrawa żółć lub zieleń tworzy słoneczny, wesoły nastrój. Pamiętaj, im ciemniejszy kolor, tym mniejszy będzie się wydawał pokój.3. Dodaj trochę różnorodności do swoich nowoczesnych wnętrz
W szczególnie dużych przestrzeniach może być trudno znaleźć jeden dywan, który pokryje cały obszar, który chcesz. Jedną z opcji jest użycie dwóch lub więcej dywanów w nowoczesnym stylu. Przy wyborze dywanów, niekoniecznie sugeruj się tym, że powinny mieć ten sam rozmiar i kształt. Łatwo jest wtedy sprawić, że pokój będzie wyglądał na zbyt podzielony, zwłaszcza jeśli dywany nie mają tego samego koloru lub wzoru.Jeśli przewidujesz więcej niż jedn dywan na pomieszczenie, zróżnicuj je wielkością aby uzyskać pożądaną różnorodność. Na przykład możesz użyć mniejszego prostokątnego lub okrągłego dywanu przed drzwiami i wybrać duży kwadratowy dywan do reszty przestrzeni życiowej.
Unikaj odcieni typowych dla klejnotów i kamieni szlachetnych podczas urządzania małych przestrzeni. Nie ma też, co dążyć do perfekcji, próbując idealnie dopasować kolor dywanu do reszty wystroju. Jest to trudne do wykonania i może wręcz sprawić wrażenie nienaturalnie skoordynowanego wnętrza.
4. Weź pod uwagę resztę pomieszczenia
Przeciążony stylem projekt wnętrza jest wizualnie nieatrakcyjny i męczący na dłuższą metę. Próba relaksu w pokoju pełnym zbyt wielu wzorów i kolorów może również rozpraszać. Jeśli jest już wzorzysta tapeta, jasne meble lub inny „krzykliwy” element wystroju, nie stawiaj kolejnego akcentu na dywan, tylko wybierz taki, który będzie w neutralnym kolorze i o subtelniejszym wyglądzie.Z drugiej strony, jeśli większość wystroju jest neutralna, a ściany są białe, dywan w jasnych kolorach lub angażujący wzór, może wnieść głębię do surowej przestrzeni.