Sypialnia, to pomieszczenie, które kojarzy się z miękkością i ciepłem. Dlatego nawet, gdy zrezygnowaliśmy z położenia dywanu w innych pomieszczeniach, to w sypialni zwykle chcemy go mieć. Można powiedzieć, że dywan w sypialni jest wręcz niezbędny. Warto jednak przemyśleć, który dywan będzie najlepszym wyborem.
Od czego zalezy wybór materiału?
Jeśli cenimy sobie naturalne surowce, takie jak wełna i możemy pozwolić sobie na droższy dywan, to warto wybrać dywan wełniany. Dlaczego będzie to dobry wybór? Otóż, aby dobrze nam się spało, w pomieszczeniu powinna być odpowiednia wilgotność powietrza. Zbyt suche powietrze, może podrażniać drogi oddechowe. Dywany wełniane, dzięki naturalnym właściwościom wełny, pomagają utrzymać w sypialni odpowiedni poziom wilgotności. Pochłaniają jej nadmiar gdy jest jej zbyt dużo i oddają ją do otoczenia, gdy jest sucho. Poza tym wełniane dywany dobrze tłumią hałasy oraz świetnie izolują od zimna.
W nowoczesnych domach, często mamy ogrzewanie podłogowe. W takim wypadku, dywan z wełny nie byłby odpowiednim wyborem, ponieważ wełna jest dobrym izolatorem. Taki dywan mógłby więc tłumić ciepło wydostające się z podłogówki. Jeśli więc nasz dom, ma tego typu ogrzewanie, to w sypialni lepiej sprawdzi się dywan syntetyczny, który dobrze przepuszcza ciepło. Ale który dywan, spośród szerokiej gamy syntetyków wybrać?
Dywan syntetyczny do współczesnej sypialni
Wszystko zależy od naszego gustu. Jednak najlepiej wybierać te najmiększe i najbardziej sprężyste. Dobrze sprawdzą się dywany Shaggy, posiadające długie, puszyste runo (30-90 mm). Ich puszystość nadaje przytulności całemu pomieszczeniu. Przyjemnie jest po nim stąpać bosymi nogami.
W sypialni dobrze będą wyglądać również dywany Heat Set oraz Heat Set Frise. Produkuje się je z uszlachetnionej termicznie przędzy polipropylenowej. Wyglądem przypominają dywany z wełny. Mają właściwości antyelektrostatyczne, są miękkie i sprężyste. Dywany te są zwykle tkane bardzo gęsto, co przekłada się na ich wysoką jakość i co za tym idzie, na trwałość. Dlatego wybierajmy te o największej gęstości tkania.